Bölöni magyar életműve
Sőt már játékosként is kiemelkedett, hiszen Puskás Ferenc óta ő az egyetlen BEK-győztes futballistánk.
Moszkva retorika ellenére rendezné a kapcsolatait az Egyesült Államokkal, s úgy látja, a párbeszédet a szíriai konfliktuson keresztül újíthatja fel. Interjú.
„Találkoznak-e valahol az orosz és az amerikai elképzelések?
Szögezzük le, Oroszország fő célja nem Aszad megmentése vagy a szíriai konfliktus rendezése, de még csak nem is az egyébként fontos földközi-tengeri bázis megőrzése. Jóval fontosabb ennél, hogy olyan terepet találjon, ahol megegyezhet Amerikával. Moszkva ugyanis a retorika ellenére rendezné a kapcsolatait az Egyesült Államokkal, s úgy látja, a párbeszédet a szíriai konfliktuson keresztül újíthatja fel. Ez a törekvés sütött át Vlagyimir Putyin egyébként sok esetben Amerikát bíráló valdaji fellépésén is. Az Egyesült Államok azonban egyelőre nem kész a dialógus felújítására, érdemben nem tárgyal Oroszországgal. Az elmúlt hetek washingtoni lépései egyértelműen azt üzenik Moszkvának, hogy meglesz nélküle.
Ebben a kontextusban megáll az a gyakorta hangoztatott megállapítás, hogy Szíriában jelenleg valójában egy helyettesítőkkel zajló (proxy war) orosz–amerikai háború folyik? Mások úgy látják, az Iszlám Állam elleni orosz fellépés valójában az amerikai hegemónia megtörését szolgálja…
Ez a háború sokkal inkább az iszlám társadalomnak a történelmi reváns fázisába lépett ébredésének szélsőséges megnyilvánulásai ellen folyik, a cél pedig az iszlám visszaterelése a hagyományos kerékvágásba. Ami pedig a helyettesítő háborút illeti, arról inkább beszélhetünk Ukrajna kapcsán. Szíriában Oroszország és Amerika ugyanazon az oldalon állnak, csak nem akarnak egymásról tudomást venni. Azon versenyeznek, hogy ki vigye el a pálmát, egymás ellen azonban aligha fordulnak.”